Ένα συνδυαστικό μάθημα Βιολογίας και Πληροφορικής με θέμα την αναγνώριση των φυτών στο δασάκι κοντά στο σχολείο. Οι μαθητές/τριες έμαθαν πως να αναγνωρίζουν τα φυτά και στη συνέχεια πως να φτιάχνουν μικρά βιβλιαράκια για κάθε φυτό.

draseis p1evhf5fn5p1lv41hcg1t6h4 0

Ένα μάθημα για την κατανόηση του αλγόριθμου φυσαλίδας χρησιμοποιώντας τον χορό για να βιώσουν τα βήματα που ακολουθεί ο αλγόριθμος. Οι μαθητές/τριες χορεύοντας στον ρυθμό της μουσικής σε ζευγάρια αντάλλαξαν τις θέσεις τους σύμφωνα με την τιμή του αριθμού που είχαν κρεμασμένο πάνω τους και τελικά μετά από μερικούς κύκλους κατέληξε να ταξινομηθεί η σειρά των αριθμών σε αύξουσα σειρά. Ήταν ένα ιδιαίτερα ενεργητικό και διασκεδαστικό μάθημα για τους μαθητές/τριες μας.

draseis p1evhf5fn5p1lv41hcg1t6h4 1

Ένα μάθημα τριγωνομετρίας και μαθηματικών στην αυλή του σχολείου μας με σκοπό να μάθουν πρακτικά οι μαθητές την χρησιμότητα των κανόνων για τον υπολογισμό αποστάσεων και υψών με κύριο εργαλεία έναν αυτοσχέδιο αστρολάβο.

draseis p1evhf5fn5p1lv41hcg1t6h4 2