Την εβδομάδα 8-12 Μαΐου 2023 το σχολείο μας επισκέφθηκε τρία σχολεία στην πόλη Swansea της Ουαλίας, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Outdoor Education and Teaching Methodologies”.

7

Στην επίσκεψη συμμετείχαν τέσσερις εκπαιδευτικοί και τέσσερις μαθητές/τριες του σχολείου μας. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η βιωματική μάθηση μέσω της διδασκαλίας εκτός τάξης που συμπεριελάμβανε παιχνίδια γνωριμίας, δραστηριότητες στη φύση, επισκέψεις σε μουσεία και κάστρα και συνεργατική μάθηση.

1

Κάθε ένα από τα τρία σχολεία που επισκεφθήκαμε είχε ετοιμάσει μια σειρά δραστηριοτήτων και ξεναγήσεις μέσα στο σχολεία κατά τη διάρκεια των μαθημάτων. Ανατάξαμε καλές εκπαιδευτικές πρακτικές και μοιραστήκαμε ιδέες μέσα από συζητήσεις σχετικές με την πορεία της εκπαίδευσης.

2

Από την Ελλάδα τα σχολεία που συμμετείχαν μαζί με το δικό μας ήταν το 8ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς και το Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Διστόμου.

4

Ήταν η καταληκτική συνάντηση όλων των σχολείων διότι το πρόγραμμα ολοκληρώνεται φέτος το καλοκαίρι με απόλυτη επιτυχία έχοντας  πετύχει τους αρχικούς του στόχους.

5

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η κινητικότητα στο Targoviste της Ρουμανίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «Outdoor Education and Teaching Methodology». Το πρόγραμμα  συντονίζει η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας και  περιελάμβανε επισκέψεις στα τρία συμμετέχοντα σχολεία από τη Ρουμανία. Την εβδομάδα 6 – 10 Μαρτίου 2023 τέσσερις εκπαιδευτικοί και τέσσερις μαθητές του σχολείου μας ταξίδεψαν και έζησαν μια εκπαιδευτική εμπειρία για την εκτός τάξης μάθηση και διδασκαλία με παιχνίδια γνωριμίας, δραστηριότητες στη φύση, επισκέψεις σε μουσεία και κάστρα εφαρμόζοντας συνεργατική μάθηση. Από την Ελλάδα τα σχολεία που συμμετείχαν είναι το 4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς, το 8ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς και το Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Διστόμου.

IMG 20230312 WA0052s

IMG 20230312 WA0055s

Το Σάββατο 19/11/1022 η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας οργάνωσε διαδικτυακά Ημερίδα παρουσίασης και διάχυσης των προγραμμάτων ERASMUS+ που υλοποιήθηκαν την τελευταία τριετία. Συμμετείχαν 21 σχολεία από την περιφέρεια Στερεά Ελλάδας. Το σχολείο μας παρουσίασε 2 από τα 5 Erasmus+ που υλοποίησε στο χρονικό διάστημα 2019 - 2022. Τα προγράμματα: Walking the Talk και  Folkloricity:Living Culture.Παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί Στριμπής Ξ., Ντούβλη Μ., Κορογιάννου Σ.

Clipboard02

Clipboard23

SP_Martina_Ticó_small.jpgΟλοκληρώθηκε με επιτυχία το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο "Discovering and exploring the forest by head, heart and hands" που συμμετείχε το σχολείο μας μαζί με άλλα τρία σχολεία από την Ιταλία, Ισπανία και Γερμανία. Το θέμα του προγράμματος ήταν η εξερεύνηση του δάσους με βιωματικές τεχνικές και μεθοδολογία την εκτός τάξης διδασκαλία. Το τελικό προιόν που δημιουργήθηκε από τα εταιρικά σχολεία ήταν ένας οδηγός μαθημάτων για εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο δάσος.

Η ιστοσελίδα του προγράμματος περιέχει αναλυτικές πληροφορίες εδώ

Οδηγός μαθημάτων για εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο δάσος εδώ

5

Την εβδομάδα  17-22 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στην Λιβαδειά  η  4η κινητικότητα του Ευρωπαϊκού  προγράμματος   Erasmus+ «Outdoor Education and Teaching Methodology» που συντονίζει η Δ/νση  Δ/θμιας  Εκπ/σης  Βοιωτίας.  Εκπαιδευτικοί  και μαθητές  από  σχολεία  της  Ουαλίας  και Ρουμανίας  φιλοξενήθηκαν  στην  πόλη μας και  επισκέφτηκαν τα  σχολεία  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα  ((Πλουτάρχειο 4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς,  8ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς και  Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Διστόμου). Το πολιτιστικό κομμάτι του  προγράμματος   περιελάμβανε εκδρομή στους   Δελφούς.

1

Το σχολείο μας φιλοξένησε τους  εταίρους  μας την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου. Το πρόγραμμα περιελάμβανε ξενάγηση  στους  χώρους του σχολείου από μαθητές μας, εκπαιδευτικά  παιχνίδια, δραστηριότητες  στον αύλειο  χώρο του σχολείου μας και στο παρακείμενο δάσος, κυνήγι χαμένου θησαυρού  σε σημεία ενδιαφέροντος  της   πόλης  μας και  παράθεση  γεύματος στους επισκέπτες μας.

3

7