z18a
Την εβδομάδα 7-14 Μαΐου - στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “Walking the Talk”- πραγματοποιήθηκε η δεύτερη κινητικότητα των τριών σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (Πλουτάρχειο 4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς, Ελλάδα, Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία και Zakladni Skola Josefa Bublica, Banov, Τσεχία). Η συνάντηση έγινε στη Κωνσταντινούπολη και συμμετείχαν 12 μαθητές και 9 καθηγητές.
Το σχολείο που μας φιλοξένησε, η Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή, βρίσκεται στην περιοχή Φανάρι, πολύ κοντά στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Η Διεύθυνση, οι καθηγητές και οι μαθητές της ΠΜΓΣ μας επεφύλαξαν μια πολύ θερμή υποδοχή. Το πρόγραμμα της συνάντησης εξελίχθηκε άψογα και όλοι μας είχαμε μια πολύ εποικοδομητική εβδομάδα.

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ: Άφιξη στην Κωνσταντινούπολη. Βόλτα στην Μεγάλη οδό του Πέραν (Istiklal)

KYΡIAKH 8 MAΪOY:Κρουαζιέρα στο Βόσπορο και επίσκεψη στο Οθωμανικό παλάτι Beylerbey.

ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΜΑΪΟΥ: Το πρωί πραγματοποιήθηκε η έναρξη της 2ης συνάντησης, με τη συμμετοχή των διευθυντών, εκπαιδευτικών και μαθητών των τριών σχολείων. Την εναρκτήρια ημέρα τίμησε με την παρουσία και το σύντομο χαιρετισμό του ο Συντονιστής Εκπαίδευσης κ. Ιωάννης Γιγουρτσής. Ακολούθησαν ξενάγηση στη Σχολή, παρουσιάσεις των σχολείων, δράσεις γνωριμίας, δραστηριότητες στον αύλειο χώρο και εργαστήρι δημιουργίας ντοκιμαντέρ από τον Εμράχ Τεζέρ. Το απόγευμα περιηγηθήκαμε στα χερσαία και τα θαλάσσια τείχη της Πόλης και επισκεφθήκαμε τα τζαμιά Roustem Pasha και Suleimaniye.

Στο Αμφιθέατρο της Μεγάλης του Γένους Σχολής.

ΤΡΙΤΗ 10 ΜΑΪΟΥ: Την Τρίτη 10 Μαΐου επισκεφτήκαμε το Οικουμενικό Πατριαρχείο, όπου είχαμε την τιμή και τη χαρά να μας υποδεχτεί ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, ο οποίος μας καλωσόρισε, μας ευλογησε και αφιέρωσε αρκετό χρόνο στους μαθητές και καθηγητές. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στο Φανάρι και επισκεφτήκαμε μνημεία διαφορετικών πολιτισμών της περιοχής: ορθόδοξους ναούς και μια ιστορική Συναγωγή. Στη διάρκεια της περιήγησής μας πραγματοποιήθηκαν 3 μαθήματα εκτός τάξης, Ελληνικής Ιστορίας, Φυσικής και Μαθηματικών.

Με τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο

6A

Στον ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο

ΤΕΤΑΡΤΗ 11 ΜΑΪΟΥ: Την Τετάρτη 11 Μαΐου ταξιδέψαμε στα Πριγκηπονήσια. Στη Χάλκη περιηγηθήκαμε στο Λόφο της Ελπίδας: στη Θεολογική Σχολή ( Μοναστήρι της Αγίας Τριάδας) και είδαμε την ανεκτίμητης αξίας βιβλιοθήκη της. Στους κήπους της Σχολής πραγματοποιήθηκαν δύο υπαίθρια μαθήματα, Βιολογίας και Γεωγραφίας. Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για Πρίγκηπο, όπου επισκεφτήκαμε τον Άγιο Γεώργιο τον Κουδουνά. Εδώ έγινε υπαίθριο μάθημα δημιουργικής γραφής στα Αγγλικά.

xalki

Στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης

z6a

Υπαίθριο μάθημα: Το ηλιακό Σύστημα

ΠΕΜΠΤΗ 12 ΜΑΪΟΥ: Την Πέμπτη 12 Μαΐου επισκεφτήκαμε το Δημαρχείο της Κων/λης όπου μας υποδέχθηκε ο Αντιδήμαρχος του Φατίχ κ. Σαμί Ερ. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στα μεγάλα μνημεία της παλιάς πόλης και επισκεφτήκαμε το Σουλταναχμέτ, τον παλιό Ιππόδρομο, το Μπλε Τζαμί, την Αγιά Σοφιά και το παλάτι Τοπκαπί.

z10a

Στο Δημαρχείο της Κων/λης

17A

Στην Αγία Σοφία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ΜΑΪΟΥ: Την Παρασκευή 13 Μαΐου οι μαθητές έπαιξαν ένα παιχνίδι γνώσεων στην περιοχή του Φαναρίου και του Βαλατά (City Game). Πίσω στη Π. Μεγάλη του Γένους Σχολή, έπαιξαν στην αυλή παιχνίδι στο πλαίσιο της Φυσικής Αγωγής και ζωγράφισαν τις εμπειρίες που αποκόμισαν από τη διαμονή τους στην Πόλη. Το πρόγραμμα της εβδομάδας ολοκληρώθηκε με το αποχαιρετιστήριο πάρτυ και την απονομή των βεβαιώσεων συμμετοχής.

s11a

Παιχνίδι Γνώσεων : City Game

z1a

Έργο των μαθητών

z3a

Αποχαιρετιστήριο πάρτυ

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΪΟΥ: Περίπατος στη Χαλκηδόνα (Kadikoy). Ταξίδι επιστροφής στην Ελλάδα.