Το ΠΛΟΥΤΑΡΧΕΙΟ - 4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ “Walking the Talk” που υλοποιεί, διοργάνωσε διαδικτυακή συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών με τα συνεργαζόμενα σχολεία από το Banov της Τσεχίας και την Μεγάλη του Γένους Σχολή της Κωνσταντινούπολης. Το θέμα της συνάντησης ήταν η κοινωνικοποίηση των μαθητών εν μέσω πανδημίας και η γνωριμία των νέων μελών μεταξύ τους. Η τεχνική που ακολουθήθηκε ήταν η παιγνιώδης μάθηση με τη χρήση του τροχού των ερωτήσεων όπου κάθε μαθητής έκανε τουλάχιστον μια ερώτηση και απαντούσε σε τουλάχιστον άλλη μια από μαθητές των άλλων σχολείων. Το πρόγραμμα “Walking the Talk” στοχεύει στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή διδακτικών μεθόδων βιωματικής μάθησης και στην ανταλλαγή καλών πρακτικών. Η διαδικτυακή συνάντηση διενεργήθηκε στις 22 Απριλίου 2021.

Slide1