reception

Την εβδομάδα 16/2 ? 21/2/20, πραγματοποιήθηκε η 2η κινητικότητα του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο Folcloricity: Living Culture(FOLC), Project code: 2019-1-ES01-KA229-063802_3, στην πόλη Karstula της Φινλανδίας. Μετακινήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Σοφία Κορογιάννου ΠΕ06, Μαρία Ντούβλη ΠΕ80 , και 4 μαθήτριες.

Οι Φινλανδοί εταίροι μας, μας υποδέχτηκαν την Κυριακή 16 Φεβρ. και οι μαθήτριές μας τακτοποιήθηκαν στις οικογένειες οι οποίες τις φιλοξένησαν.

reception 2

Την Δευτέρα 17 Φεβρ. έγινε η επίσημη τελετή υποδοχής και έναρξης της συνάντησης στο αμφιθέατρο του σχολείου Karstulan Lukio, παρουσία της  Δ/ντριας του σχολείου, των εκπαιδευτικών, των μαθητών καθώς και του Δημάρχου της πόλης. Αμέσως μετά, στο σχολείο οι μαθητές των 4 χωρών παρουσίασαν εργασίες σχετικές με τον πολιτισμό, την Ιστορία και τις παραδόσεις των χωρών τους. Ακολούθησε περιήγηση στις εγκαταστάσεις του σχολείου και δραστηριότητες γνωριμίας των μαθητών μεταξύ τους στο παγοδρόμιο. Αμέσως μετά πραγματοποιήθηκε η πρώτη δίωρη πρόβα της χορωδίας.

prova

Το βράδυ πήγαμε στο 200 ετών ξύλινο, παραδοσιακό σπίτι Krokyyla, όπου οι οικοδεσπότες μας είχαν ετοιμάσει ένα παραδοσιακό Χριστουγεννιάτικο γεύμα. Ακούσαμε και τραγουδήσαμε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια και υποδεχτήκαμε τον Santa Claus που μας πρόσφερε δώρα.

Την Τρίτη 18 Φεβρ. το πρόγραμμα άρχισε με την πρόβα της χορωδίας και συνεχίστηκε με περπάτημα στο χιονισμένο δάσος. Ανεβήκαμε στο υψηλότερο σημείο της περιοχής από όπου απολαύσαμε πανοραμική θέα της περιοχής με τα αχανή δάση και τις παγωμένες λίμνες. Αργότερα στο σχολείο παρακολουθήσαμε ένα μουσικό workshop από την μουσικό του σχολείου.

Την Τετάρτη 19 Φεβρ. μετά την πρόβα της χορωδίας, επισκεφτήκαμε το Tuuri, ένα από τα μεγαλύτερα πολυκαταστήματα της Φινλανδίας.  Το βράδυ περιελάμβανε barbeque και σάουνα δίπλα στη λίμνη.

auditorium

Την Πέμπτη 20 Φεβρ. ξεκινήσαμε με επίσκεψη στο Δημοτικό σχολείο της πόλης και στο Δημαρχείο. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μαθήματα στο σχολείο. Στην πρόβα που ακολούθησε έγινε και η ηχογράφηση των 4 τραγουδιών. Η τελική εκδήλωση και παράσταση της χορωδίας έγινε στο αμφιθέατρο του σχολείου, ?οπου παρακολουθήσαμε video σχετικά με την πόλη και το σχολείο της κάθε χώρας. Το βράδυ έγινε η αποχαιρετιστήρια εκδήλωση με απονομή των πιστοποιητικών και παραδοσιακό γεύμα.

Το πρόγραμμα ήταν καλά δομημένο και οργανωμένο και πρόσφερε στις επισκέπτριες χώρες γνώση, ψυχαγωγία και γνωριμία με τον Φινλανδικό  τρόπο ζωής, την κουλτούρα και την παράδοση. Η διαμονή των μαθητών μας στις οικογένειες υπήρξε πλήρως ικανοποιητική και χωρίς προβλήματα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στο διαγωνισμό για το logo του προγράμματος, πλειοψήφισε  η ελληνική πρόταση.

winning logosmall