Την Τρίτη 8 Μαρτίου οι μαθητές της β΄ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας επισκέφτηκαν το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο στην Αθήνα. Στην επίσκεψή τους είχαν την ευκαιρία να δουν και να γνωρίσουν, με τη βοήθεια ξεναγού, πτυχές του βυζαντινού πολιτισμού και της βυζαντινής ιστορίας.

f 2

Είδαν σημαντικά δείγματα της βυζαντινής τέχνης, όπως εικόνες , κυρίως  από τη Σχολή της Κρήτης, τοιχογραφίες, με πιο εντυπωσιακές αυτές του ναού της Επισκοπής Ευρυτανίας, θαύμασαν περίφημα ψηφιδωτά και έργα μικροτεχνίας. Έμαθαν λεπτομέρειες για το πώς οι αρχαίοι ναοί αποτέλεσαν το υλικό της κατασκευής των χριστιανικών ναών και γνώρισαν μια ιστορική φάση  του Παρθενώνα ως χριστιανικής εκκλησίας.

Παράλληλα όμως είδαν και πτυχές της καθημερινότητας των βυζαντινών, της πολιτικής τους οργάνωσης. Γνώρισαν τα ταφικά τους έθιμα, την ενδυμασία και τον καλλωπισμό τους, τις πολεμικές τους συνήθειες.

f 13

Οι μαθητές μας φάνηκε από τα σχόλιά τους  να ευχαριστήθηκαν την επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο. Εξάλλου πάντα μια εκδρομή είναι πιο ευχάριστη από το μάθημα.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο ιδρύθηκε το 1914 και είναι το πρώτο κρατικό μουσείο αφιερωμένο στο Βυζάντιο. Κύριος αναμορφωτής του Μουσείου υπήρξε ο καθηγητής Γεώργιος Σωτηρίου που είχε τη διεύθυνση του Μουσείου από το 1923 έως το 1960. Το 1930 το Μουσείο απέκτησε μόνιμη στέγη τη Villa Ilissia,που είχε κτιστεί από τον αρχιτέκτονα Σταμάτη Κλεάνθη μεταξύ 1840 και 1848 και αποτέλεσε τη χειμερινή κατοικία της Δούκισσας της Πλακεντίας. Σήμερα το Μουσείο αποτελείται από πέντε κτήρια, ενώ η νέα επέκτασή του είναι εξ ολοκλήρου υπόγεια. Τα αντικείμενα του Μουσείου ξεπερνούν τις 30.000, ενώ το Μουσείο φιλοξενεί κατά καιρούς σημαντικές περιοδικές εκθέσεις.

f 12f 6