4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς
  IMG 20240321 123920

Την Τετάρτη 20/03/2024 το σχολείο μας συμμετείχε σε δράση με τίτλο: «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2024». Η δράση πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου. Συμμετείχαν παιδιά από τα τμήματα Β3 και Γ3 της Β΄ & Γ΄ Γυμνασίου αντίστοιχα. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των 5-6 ατόμων και  η καθεμία ανέλαβε να μετρήσει με μετροταινία τη σκιά της ράβδου που της είχε δοθεί, αφού  τη στερέωσαν πρώτα κάθετα στο έδαφος. Αυτό συνέβη στις 12:36μ.μ. την ώρα που οι ακτίνες του Ήλιου ήταν κάθετες στον Ισημερινό λόγω εαρινής ισημερίας. Στη συνέχεια με τη βοήθεια «Φύλλου εργασίας» και υπολογισμών κατάφεραν να προσεγγίσουν πρώτα την περίμετρο και μετά την ακτίνα της Γης. Οι περισσότερες ομάδες πέτυχαν αποτελέσματα πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Η ομάδα με την καλύτερη μέτρηση υπολόγισε την ακτίνα της Γης 6302,14km με πραγματική τιμή 6381km (διαφορά 1,2%). Οι μαθητές συνεργάστηκαν άψογα και με ενθουσιασμό. Δήλωσαν ότι η δράση τους άρεσε πολύ και θα ήθελαν να την επαναλάβουν ξανά του χρόνου! Το Πείραμα του Ερατοσθένη ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία, ώστε να εμπλακούν οι μαθητές σε δραστηριότητες βιωματικής, συνεργατικής και ανακαλυπτικής μάθησης.

IMG 20240403 141938   IMG 20240403 142551