Την Παρασκευή 7 Απριλίου 2023 επισκεφθήκαμε στο Ίδρυμα «Εστία Μητέρας» για δεύτερη φορά φέτος για να τραγουδήσουμε και να προσφέρουμε πασχαλινές κάρτες και γλυκίσματα στις γιαγιάδες για τη γιορτή του Πάσχα. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές του Α1 που αρχικά τραγούδησαν τον «Λάζαρο» μαζί με άλλα πασχαλινά τραγούδια.

εστια 3

Στη συνέχεια προσέφεραν ατομικές κάρτες στις γιαγιάδες και στο τέλος έκαναν ερωτήσεις για το Πάσχα των παιδικών χρόνων και τα έθιμα των περιοχών καταγωγής των γιαγιάδων. Υπήρξε έντονο ενδιαφέρον από τα παιδιά να ακούσουν τις ιστορίες και τα έθιμα που με συγκίνηση τα αφηγήθηκαν οι γιαγιάδες. Οι μαθητές  στο τέλος σχολίασαν ότι ήταν η πρώτη φορά που επισκέφθηκαν ίδρυμα φιλοξενίας ηλικιωμένων και ότι κατάλαβαν το έργο που επιτελείται εκεί.

εστια 1